Al treilea eșalon fotbalistic național, propune un spectacol la scenă deschisă. În ultima rundă, în seria I, Șomuz Fălticeni și CSM Pașcani au remizat, 2-2. Golul egalizator al oaspeților a fost marcat în al doilea minut de prelungiri de către portarul Cătălin Pascal (foto), care a ieșit dintre buturi și a trimis, de la 40 de metri, din lovitură liberă, direct în poarta adversă. (Faza poate fi vazuta aici https://m.sport.ro/fotbal-intern/video-gol-fabulos-al-portarului-din-lovitura-libera-era-minutul-90-4-faza-incredibila-in-liga-3-cum-s.html)

CSM Pașcani se află pe locul 8 al clasamentului, cu un total de 22 de puncte. Această fază vine după cea de acum două etape, când la derby-ul din seria a V-a, ACS Comuna Recea – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-4, portarul gazdelor, Bota, a executat cu fentă un penalty, pasând unui coechipier după model barcelonez Messi – Suarez.

Fotbalul mic are, desigur, parfumul său aparte, iar astfel de faze ne bucură peste măsură.