Articole

Joc consistent la startul sezonului

Progresul Spartac a disputat deja primul amical din noul an, la doar cinci zile de la startul pregatirilor. Adversara i-a fost o echipa care a fost prezenta constant in ultimul deceniu in prima liga din Romania, din care a retrogradat in aceasta vara – Concordia Chiajna.

Chiar daca nu mai este la nivelul anilor trecuti, echipa ilfoveana, cu un nou antrenor – Florin Bratu, coleg la Licenta PRO cu Andrei Erimia – a reprezentat un adversar solid, cu jucatori valorosi si experimentati. Dar in prima repriza, in care a avut pe teren primul unsprezece, Progresul a controlat ostilitatile, blocand bine atacurile adverse si sutand de multe ori la poarta prin Stanciu, Tudorache sau Donca. Cea mai mare ocazie a reprizei ne-a apartinut, sutul din lovitura libera de la 20 m al lui Stanciu lovind incheietura barelor!

Dupa pauza, pe fondul numeroaselor schimbari, echipa din esalonul secund a devenit mai periculoasa si a reusit deschiderea scorului in minutul 74, dupa un sut plasat de la linia de 16 m. Dar bleu-albastrii nu au renuntat si au obtinut egalarea cu 7 minute inainte de final dupa o faza fixa, remiza finala fiind un rezultat mult mai echitabil dupa aspectul partidei.

Progresistii au rulat un lot de 25 de jucatori, dar, din diverse motive, nu toti vor putea fi retinuti in lotul pentru noul sezon. Ca de obicei, echipa se va baza pe nucleul din toamna, din care fac parte nu mai putin de 18 dintre fotbalistii care au evoluat ieri.

Brazilia speră să își apere titlul olimpic

RIO DE JANEIRO, BRAZIL – AUGUST 20: Neymar of Brazil celebrates scoring the winning penalty in the penalty shoot out during the Men’s Football Final between Brazil and Germany at the Maracana Stadium on Day 15 of the Rio 2016 Olympic Games on August 20, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil. (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)

Columbia va găzdui, între 18 ianuarie și 9 februarie, turneul preolimpic sud-american la fotbal. Cele 10 echipe de pe continent au fost împărțite, prin tragere la sorți, în două grupe:

Grupa A – Columbia, Chile, Ecuador, Venezuela și Argentina;

Grupa B – Brazilia, Paraguay, Bolivia, Peru și Uruguay.

Primele două clasate se vor califica la turneul final de patru echipe, care mai propune alte trei etape. Primele două clasate se vor califica la turneul olimpic de fotbal de la Tokyo.

Brazilia a câștigat ultimul titlu olimpic la fotbal masculin, în 2016, la Rio de Janeiro. În acea finală, Brazilia, cu Neymar în componență, c âștigat la loviturile de departajare contra Germaniei, după ce în timp regulamentar și prelungiri scorul fusese egal, 1-1.

Cupa Asiei U23 are loc în Thailanda

În aceste zile, Thailanda găzduiește Cupa Asiei la tineret U23, competiție care este criteriu de calificare la Jocurile Olimpice 2020.

La turneul continental s-a ajuns deja în faza sferturilor de finală.

Arabia saudită a trecut de Thailanda cu 1-0, în vreme ce Australia a învins, după prelungiri, cu 1-0, Siria. Celelalte două meciuri programate în această fază a competiției sunt: Coreea de Sud – Iordania și Emiratele Arabe Unite – Uzbekistan.

Primele trei clasate în Asia vor merge la turneul olimpic de fotbal, acolo unde este calificată și naționala României.:

Egal cu Concordia in primul amical din 2020

Progresistii au sustinut azi primul meci amical din noul an, la Chiajna, in compania divizionarei secunde Concordia.

Dupa un joc echilibrat, meciul s-a incheiat la egalitate, 1-1 (0-0), dupa ce gazdele au deschis scorul iar bleu-albastri au egalat pe final.

Formula de start a fost: Raduta – Vlad, Matei, Leafu, Sandru – Boiangiu, Geana, Milea, Donca – Tudorache, Stanciu. Dupa pauza au mai intrat Voican, Parfeon, Acasandrei, Lixandru, Grigore, Petcu, Brocea, Flisc, Ispas, dar si cativa jucatori in probe.

Urmatorul meci al Progresului Spartac va avea loc miercuri, in deplasare, in compania formatiei Dunav Ruse, locul 11 in prima liga din Bulgaria.

Parteneriat cu Decathlon

Conducerea AFC Progresul 1944 Spartac a semnat un parteneriat cu firma de echipamente sportive Decathlon. Astfel, conform colaborării stabilite, Decathlon ne va furniza materiale și echipamente pe care jucătorii noștri le vor utiliza la antrenamente.

Decathlon va furniza, de asemenea, echipamente sportive care vor fi acordate sub formă de premii, la competiții de copii și juniori organizate de Progresul Spartac.

Totodată, în limita disponibilității și a programului de competiție, reprezentanții Progresul Spartac vor participa la acțiuni de promovare organizate sub egida Decathlon.

Sperăm ca această cooperare să fie de bun augur pentru ambele părți.

Mulțumim Decathlon!

Dinu Todoran – antrenor la FC Voluntari II

Conducerea celor de la FC Voluntari a anunțat schimbarea antrenorului echipei secunde, Cosmin Bărcăuan, cu Dinu Todoran, care este o prezență constantă în staff-ul tehnic al ilfovenilor. Todoran a antrenat FC Voluntari 2 in editia de campionat 2017-2018, cand a evoluat in serie cu Progresul Spartac, scorurile inregistrate in partidele directe fiind 2-2 la Voluntari si 2-0 in Intrarea Vrabiei. Dinu Todoran, înainte de instalarea lui Cristiano Bergodi, a fost și antrenor principal, interimar, la FC Voluntari, lanterna roșie din prima ligă.

Obiectivul pentru FC Voluntari II este câștigarea returului. Echipa din Voluntari a reînceput pregătirile în 15 ianuarie și se află pe locul 12 în seria noastră, cu 18 puncte acumulate.

Regula jucătorilor tineri se va schimba la liga secundă

Conform unei decizii adoptate ieri de Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal, începând cu sezonul 2020/2021, regula utilizării jucătorilor tineri se va schimba în Liga a II-a.

Astfel, formațiile de eșalon secund vor avea nevoie să utilizeze, pe toată durata partidei, un jucător U19 și unul U21. În actualul campionat, regula spune că pe toată durata partidei trebuie să se afle în teren doi jucători U20.

Progresul Spartac este candidată la promovarea în cel de-al doilea eșalon valoric al fotbalului românesc.

Progresul Spartac – din nou pe gazon

Progresistii au revenit de astazi la antrenamente, dupa o luna de vacanta. Lotul nu a suferit modificari substantiale, dar acest lucru este deja o constanta in activitatea Progresului din acesti ani.

La capitolul plecari notam absentele (temporare) ale lui Lolescu si Curt – ambii imprumutati pana la sfarsitul sezonului la Rosiori. Sosirile sunt si ele cunoscute deja fanilor bleu-albastri din amicalele lunii decembrie: Cristi Flisc, „varful” si golgeterul echipei din Modelu, si Viorel Brocea, mijlocas de 2000 de la Voluntari 2, si el cu 3 goluri in cont pentru ilfoveni in toamna.

De sambata, vor incepe si partidele amicale, primul adversar urmand a fi Concordia Chiajna. Meciul se va disputa pe terenul ilfovenilor, de la ora 12.

Florin Bratu, antrenor la Chiajna

Ieri, primul adversar din amicale al progresiștilor, divizionara secundă Concordia Chiajna, s-a reunit sub comanda noului antrenor, Florin Bratu. Acesta a antrenat ultima dată la Turris Oltul Turnu Măgurele, unde l-a înlocuit pe Erik Linkar. Practic, la fel ca și după etapa a zecea, cei doi au făcut iarăși schimb, Bratu fiind cel care i-a succedat la cârma turnenilor lui Linkar, fiind ulterior înlocuit de Marius Baciu.

Concordia Chiajna a efectuat un prim antrenament la baza proprie, după care va urma vizita medicală și amicalul cu Progresul Spartac, pe 18 ianuarie.

Florin Bratu este coleg in acest an cu Andrei Erimia la cursurile licentei PRO, organizate de FRF.