Articole

Sezon cu 40 de goluri pentru Progresul

Desi lipsiti de aportul golgeterului Ionut Tudorache (foto), accidentat la spate in etapa trecuta, progresistii au reusit ieri trei goluri frumoase, pe un teren dificil si in fata unor adversari agresivi, cu moral ridicat dupa ce au inceput partida in avantaj.

Capitanul Lixandru si-a readus oportun echipa in joc la finalul primei reprize cu obexecutie din unghi la coltul lung si a creat panica printre fundasii adversi si in continuare, trecandu-si in cont si un sut de la 16 m in bara. Desprinderea a adus-o insa, cu un gol foarte frumos, din pozitie cu spatele la poarta, juniorul Matei Andrei, aflat la prima reusita din acest sezon. Interesant este ca acesta a cerut in mod expres, inainte de partida, tricoul cu numarul 21, purtat de obicei de Tudorache, care i-a purtat, dupa cum se vede, noroc. Giovani Petcu a intregit apoi lista marcatorilor cu “specialitatea casei” – un sut din afara careului.

Iata mai jos lista marcatorilor celor 40 de goluri pentru bleu-albastri din aceasta toamna:

12- Tudorache

5- Lixandru, Petcu

3- Ohaci, Ditu

2- Constantin, Parfeon, Costea, E. Radu

1- S. Matei, A. Grigore, Purice. A. Matei.

Patru meciuri din cinci s-au jucat azi

Nu mai putin de patru dintre cele cinci partide ale ultimei etape din2021 s-au disputat astazi. Iata rezultatele si marcatorii:

Flacăra Moreni – Progresul Spartac  1-3
Claudiu Niculăescu (15) / Eugen Lixandru (41), Andrei Matei (63), Giovanni Petcu (69)
FCSB 2 – Real Bradu   4-2
Andrei Tănasă (33), Alexandru Bodea (43), Bogdan Ciucă (44 – autogol), Alexandru Musi (66) / Georgian Mormolea (14), Marius Dima (27)
Unirea Bascov – Dinamo 2  3-0
Mario Iordache (55), Ionuţ Teodorescu (59), Ionuţ Vasilescu (72)
Campionii FC Argeş 2 – Rapid 2  0-2
Alexandru Despa (20, 57)

Maine a mai ramas de jucat partida Partida CS Tunari – Academica Clinceni 2. Cu victoria de azi si Rapid 2 si-a asigurat deja prezenta in play-off, in timp ce Unirea Bascov a urcat pe locul 4 cu un avans de trei puncte in fata urmaritoarelor.

Final de an cu victorie

Progresul incheie un sezon de exceptie cu o noua victorie, 3-1 (1-1) la Moreni, cu Flacara.

Gazdele au deschis scorul prin golul lui Niculaescu (15) dupa ce centralul a trecut peste semnalizarea de ofsaid de la tusa, si au reusit sa isi mentina avantajul pe aproape toata durata primei reprize. Lixandru a adus insa egalitatea in min 40, iar intr-o parte secunda controlata de bleu-albastrii A. Matei (64) si Petcu (70) au facut diferenta cu doua executii elegante de la msrginea careului.

Progresul: Moro – Alexandrescu, S. Matei, Parfeon – Vlad, Purice (85 Tong), Costea (46 A. Matwi), Lixandru (85 M. Dumitru)- Petcu, A. Grigore (46 Ohaci), Ditu.

Ultimul meci din 2021 la Moreni

Progresul sustine azi de la ora 13 ultimul meci oficial din acest an, in deplasare, cu Flacara Moreni.

Se anunta un meci dificil pentru bleu-albastri, gazdele fiind in revenire de forma si reusind surpriza etapei trecute, 1-1 la CS Tunari.

Progresul a mai evoluat la Moreni de doua ori in toamna lui 2019, pierzand cu 3-1 in Cupa Romaniei si remizand, 2-2, in campionat.

Egal si victorie cu Kinder

Meciuri dramatice astazi la 1 Decembrie intre Progresul si Kinder Constanta, avand ca miza locul 2, calificant in fazele finale ale Campionatului National de juniori republicani!

Mai intai, la U19, oaspetii au condus tot meciul cu 1-0, fiind egalati abia in ultimul minut al timpului regulamentar de joc de Marius Bizgan. Matei Andrei a ratat in minutul 90+3 penalty-ul care putea aduce victoria Progresului si calificarea in proportie de 99% in faza eliminatorie.

A urmat meciul U17, unde Kinder detinea locul 2 si un avans de 4 puncte in fata bleu-albastrilor. Dupa cateva mari ocazii, Progresul a deschis scorul in repriza secunda prin Abaluta. Acelasi Abaluta a vazut apoi cartonasul rosu, dar bleu-albastrii au rezistat in inferioritate, castigand la limita si apropiindu-se la doar un punct de locul 2.

Meciuri decisive la juniori republicani

Astazi, de la ora 12, pe terenul nostru sintetic de la 1 Decembrie, Progresul disputa un cuplaj in cadrul campionatului national de juniori republicani, adversar fiind formatiile clubului Kinder Constanta.

Ambele meciuri sunt foarte importante in perspectiva calificarii in faza urmatoare, cele doua cluburi ocupand locurile doi si trei in seriile de playoff, cu Progresul in fata la U19, respectiv constantenii la U17. In faza eliminatorie se califica, reamintim, doar primele doua clasate din fiecare serie.

Din pacate ieri, la Liga Elitelor U16, micii progresisti au cedat in deplasare la FCSB cu 2-0, cu goluri primite in ultimele cinci minute ale unei partide echilibrate.

Gol primit dupa 797 de minute!

O minge pierduta la mijlocul terenului le-a dat oaspetilor de la FCSB 2 ocazia in minutul 36 al meciului de ieri sa plece pe un contraatac finalizat de Musi din zona punctului de la 11 m, fara sperante pentru Moro.

A fost primul gol primit de Progresul de la meciul tur cu aceeasi formatie din Berceni, cand o centrare cu efect l-a pacalit pe Ciontos ducandu-se sub bara. De la ultimul gol incasat de bleu-albastriu trecusera astfel aproape 800 de minute! O performanta impresionanta, recordul in scurta noastra istorie – impartit intre portarii Ciontos (582 minute) si Moro (216), pentru care echipa progresista merita felicitari.

Pentru cei care au urmarit partida, merita precizat si ca intrarea de la pauza a lui Ciontos in locul lui Moro nu a avut alta motivatie decat nevoia de a avea un al treilea jucator “sub varsta” in urna inlocuirii fundasului Alexandrescu cu un fotbalist senior, golul incasat nefiind in nici un fel imputabil portarului italian.

Progresul ia avans in fruntea clasamentului

Ocupanta locului doi, CS Tunari, a facut ieri un nou pas gresit pe teren propriu, reusind doar o remiza, 1-1 cu Flacara Moreni. Astfel, Progresul se detaseaza la opt puncte fata de principala urmaritoare, dupa un parcurs aproape perfect in sezonul de toamna. Dar iata rezultatele complete ale etapei a paisprezecea:

Academica Clinceni 2 – Rapid 2  2-2
Cosmin Ioniță (23), Laurențiu Lis (86) / Alexandru Ioniță I (10), Alexandru Despa (41)
Dinamo 2 – Campionii FC Argeş 2  2-2
Valentin Borcea (13), Geani Crețu (18 – penalty) / Vlad Tudor (47), Tiberiu Coman (51)
Real Bradu – Unirea Bascov  0-1
Eduard Niţă (90+5)
Progresul Spartac – FCSB 2  2-1
Andrei Ohaci (45+1), Eugen Lixandru (69) / Alexandru Musi (36)
CS Tunari – Flacăra Moreni  1-1
Cosmin Ionică (78) / Dragoş Cernea (25 – penalty)

”Revansa” cu emotii cu FCSB II

Progresul Spartac si-a dorit foarte mult sa invinga singurul adversar de care nu reusise sa treaca in tur, FCSB 2.

La fel ca in partida de acum putin mai mult de doua luni din Berceni, adversarii s-au aparat in prima repriza compact si au reusit chiar sa dea lovitura pe contraatac prin Musi (36). In prelungirile primei reprize insa bleu-albastrii au reusit o pretioasa egalare prin golul din apropiere al lui Ohaci.

Cu trei schimbari la pauza, Progresul domina categoric partea a doua, dar finalizeaza neinspirat numeroase ocazii in careul advers. Lixandru reuseste insa in a doua jumatate a reprizei (71’) sa il invinga pe Tarnovanu cu un sut puternic din careu la coltul scurt si progresistii au cel putin cate o victorie in fata tuturor echipelor seriei!

Progresul: Moro (46 Ciontos) – Alexandrescu (46 A. Grigore), E. Radu, Parfeon – Vlad (90 Tong) , Costea, S. Matei, Lixandru- Ditu (76 M. Andrei), Tudorache, Ohaci (46 Purice).

Ultimul meci al anului in Vrabiei

Dupa inca o victorie, a opta consecutiva, la Unirea Bascov (foto), Progresul sustine azi de la ora 14 ultimul meci al sezonului pe terenul propriu din Intrarea Vrabiei.

Adversar le va fi FCSB 2, singura echipa care a reusit sa smulga un egal progresistilor in acest campionat. Este cea de a patra vizita a echipei din Berceni in Vrabiei, rezultatele integistrate pena acum fiind 2-2 (2017-2018), 2-1 (2018-2019) si 4-1 (2020-2021).

Nu este insa si ultima etapa a sezonului, aceasta fiind programata in weekend-ul urmator, cand Progresul va evolua la Bradu.