Articole

FCM Alexandria – Progresul Spartac 2-1 (0-0)

Astazi, progresistii au disputat ultimul amical dinainte de reluarea sezonului competitional, avand ca adversar pe FCM Alexandria, in deplasare.

Dupa un joc echilibrat, gazdele au castigat cu 2-1, dupa un gol inscris in prelungiri, la chiar ultima faza a jocului! Pentru noi egalase Leafu in min 75, dupa ce Alexandria deschisese scorul la cateva minute dupa pauza.

Am inceput cu: Jipa – Leafu, Acasandrei, Parfeon – Vlad, Stanciu, Geana, Sandru – Boiangiu, Ispas, Curt. Au mai intrat Voican, Donca, Butoi, Lolescu, A. Grigore, Matei si Lixandru.

Juniorii mici s-au oprit in “sferturi” la Cupa Bucureștiului

Echipa de juniori 2008 Progresul Spartac a pierdut cu scorul de 2-0 în fața celor de la Cautis, în sferturile de finală ale Cupei Bucureștiului.

Elevii antrenorului Cristian Niță vor continua competiția în turneul de consolare, pentru locurile 5-8, urmând ca azi să joace cu Concordia Chiajna, de la ora 11,20, la Stadionul Olimpic din București.

Mult succes!

“Tripla” pentru juniori la Clinceni

Echipele noastre de juniori angrenate in competitiile desfasurate sub egida FRF – U16, U17 si U19 – vor evolua sambata, incepand cu ora 14, una dupa alta, pe terenul secund din Clinceni.

In primul joc, formatia U16 va intalni, in etapa a treia din cadrul Ligii Elitelor (denumirea a fost modificata recent pe site-ul FRF!) echipa similara a Academicii Clinceni.

Urmatoarele doua partide, de la 16, respectiv 18, vor opune pe rand echipele U19, respectiv U17, formatiilor clubului Prosport Academy, care isi disputa la Clinceni jocurile de acasa.

Amicalul cu Alexandria – in deplasare

Ultimul amical pentru Progresul Spartac inainte de inceperea campionatului se va disputa sambata dimineata, cu incepere de la ora 10.30, in deplasare, avand ca adversar FCM Alexandria.

Echipa din judetul Teleorman este o partenera traditionala de pregatire pentru bleu -albastrii, in compania carora a disputat mai multe intalniri, dintre care ultima, din februarie 2019, s-a incheiat cu o surprinzatoare infrangere pentru noi, 0-1, chiar in Intrarea Vrabiei.

FCM Alexandria este echipa cu cel mai bun clasament (locul 4) in campionatul trecut ramasa in seria a III-a, dupa ce Turnu Magurele a promovat iar U Craiova 1948 si Flacara Horezu au fost trecute in seria a IV-a.

Rezultatele din turul doi al Cupei României

Steaua s-a impus în ultimul minut în fața celor de la Mostiștea Ulmu, 2-1, într-un meci din turul al doilea al Cupei României, cu gol decisiv marcat de Băjenaru, din penalty, în minutul 90. Un alt meci interesant a avut loc în comuna constănțeană Cumpăna, în nocturnă, unde Victoria din localitate a trecut de Pescărușul Sarichioi cu 3-0. Iată rezultatele complete:

SĂNĂTATEA DARABANI (BT) –  FORESTA SUCEAVA(SV)  0-3
Meciul nu se dispută. Echipa gazdă a anunţat FRF că nu poate organiza jocul.
VIITORUL LITENI (SV) – CSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ (NT)  5-6, după lovituri de departajare (2-2 după 90 de minute şi 120 de minute, 3-4 la loviturile de departajare)
UNIREA MIRCEŞTI(IS) – ŞTIINŢA MIROSLAVA (IS)   3-2
VIITORUL CURIŢA (BC) –  KSE TÂRGU SECUIESC (CV)  0-1
ACS UNIVERSITATEA DUNĂREA DE JOS GALAŢI (GL) – CSM FOCŞANI(VN)  1-2
AVÂNTUL ZĂRNEŞTI (BZ) – METALUL BUZĂU (BZ)    5-6 în prelungiri (5-5 după 90 de minute)
Meciul a fost întrerupt în minutul 108, după ce Metalul Buzău a primit un penalty, iar spiritele s-au încins pe teren. Cel mai probabil, rezultatul final va fi decis de Comisia de Disciplină şi Etică a FRF.
VIITORUL IANCA (BR) –CS FĂUREI(BR)  2-3
BĂRĂGANUL CIULNIŢA (IL) –  UNIREA SLOBOZIA(IL)  2-5
ÎNAINTE MODELU (CL) –  SC POPEŞTI LEORDENI (IF)   0-5
STEAUA BUCUREŞTI (B) – MOSTIŞTEA ULMU (CL)  2-1
VIITORUL DOMNEŞTI (IF) –  CS TUNARI(IF)   0-9
FLACĂRA MORENI (DB) – FC PUCIOASA (DB)  4-1, după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
PRECIZIA SĂCELE (BV) – OLIMPIC CETATE RÂŞNOV (BV)  1-6
AJAX BOTOROAGA (TR) – CSM ALEXANDRIA (TR)    1-3
REAL BRADU (AG) –  VEDIŢA COLONEŞTI (OT)  0-3
Nu s-a disputat, deoarece jucătorii gazdelor nu au avut viza medicală pe carnetele de joc.

Victoria Cumpăna (CT) – Pescărușul Sarichioi (TL) 3-0

Azi, de la ora 17.30, are loc ultimul meci al etapei, Glora Bistrița (BN) – Avântul Reghin (MS).

Progresul Spartac în sferturile Cupei Bucureștiului

Echipa de fotbal Progresul Spartac a câștigat contra celor de la AFC Calcio C cu scorul de 4-0, în ultimul meci din grupele Cupei Bucureștiului, juniori 2008. Astfel, bleu-albaștrii s-au calificat în sferturile de finală, de pe locul secund. Pe prima poziție, cu 9 puncte, s-a situat Pro Team.

Asociația Municipală de Fotbal București urmează să publice programul fazelor eliminatorii.

Mult succes mai departe!

SR Brasov pierde la Cisnadie in Cupa Romaniei

Desi tocmai l-a transferat pe fostul international Romeo Surdu (foto – fb SR Brasov) viitoarea adversara a Progresului din prima etapa, SR Brasov, a pasit cu stangul in noul sezon, fiind eliminata din Cupa Romaniei de Magura Cisnadie.

Formatia din Campionatul Judetean Sibiu a castigat cu scorul de 2-0 meciul disputat pe teren propriu si a trecut in turul 3, acolo unde va intra in competitie si Progresul Spartac.

Alte rezultate ale viitoarelor colege de serie:

Flacara Moreni – FC Pucioasa 4-1 (dupa prelungiri)

Precizia Sacele – Olimpic Rasnov 1-6

Ajax Botoroaga – FCM Alexandria 1-3

Real Bradu – Vedita Colonesti 0-3 (nu s-a disputat)

Victorii clare pentru republicani

In aceaata dupa amiaza, la Cornetu, echipele U19 si U17 ale Progresului Spartac au sustinut dubla mansa din cadrul etapei a doua a campionatului national, avand ca adversar pe CSM Ploiesti.

Ambele echipe ale noastre au dominat categoric meciurile, impunandu-se cu 5-0 (juniorii mari), respectiv 5-1 (cei mici).

Sambata, urmeaza meciurile etapei a treia, in care vom evolua in deplasare, in compania celor de la Prosport Academy.

Bleu-albaștrii luptă pentru calificare la Cupa Bucureștiului

Echipa de juniori 2008 Progresul Spartac a debutat cu dreptul la Cupa Bucureștiului, învingând categoric pe New Stars cu 5-0. După aceea, în al doilea meci al grupei, juniorii progresiști au pierdut cu 1-0 în fața celor de la Pro Team C, gol primit în ultimul minut.

Elevii antrenorului Cristian Niță vor juca astăzi, de la 14.40, în ultimul meci al grupei, cu calificarea pe masă, împotriva celor de la AFC Calcio. Jocul va avea loc pe Stadionul Olimpic din București, iar competiția se dispută sub auspiciile Asociației Municipale de Fotbal București.

Primele două clasate din fiecare serie se vor califica pentru sferturile de finală.

Meci dramatic la U16: Progresul – U Craiova 1-2 (1-1)!

Pe stadionul din Cornetu, tinerii nostri fotbalisti U16 au disputat meciul din cadrul etapei a doua a campionatului national, avand ca adversari vicecampionii nationali de anul trecut, Universitatea Craiova.

Atat performantele anterioare cat si diferenta de gabarit intre cele doua formatii ne faceau sa ne temem de un scor fluviu iar golul incasat in startul partidei venea sa confirme aceste temeri. Dar bleu-albastrii replica imediat (min 10) cu un sut superb al „decarului” Dumitru Ion de la 25 m, direct sub transversala: 1-1!

Tinerii progresisti prind curaj si echilibreaza partida, in timp ce oltenii mizeaza in special pe fazele fixe, unde isi pun in valoare talia net superioara.

Imediat dupa pauza, oaspetii au doua mari ocazii de a trece in avantaj, dar din minutul 50 tinerii nostri jucatori preiau initiativa si vor rata numeroase oportunitati, cele mai clare apartinand lui Cerneanu si Cioaca. Abia pe final oltenii reusesc sa treaca in avantaj dupa o lovitura libera din lateral. Si in ciuda caldurii infernale si a oboselii bleu – albastri nu cedeaza, irosind doua uriase sanse de 2-2 prin Cioaca si Raduly!

Un meci foarte bun facut de echipa noastra, condusa la acest joc de duo-ul Robert Oancea – Mihai Ciparidis, in ciuda rezultatului final nedrept. Felicitari!