Articole

Deian Geana merge in Franta cu Romania U15

Fundasul progresist Deian Geana a fost selectionat in lotul Romaniei U15 (fotbalisti nascuti dupa 1 ianuarie 2009), care va face deplasarea in Franta in perioada 17-23 februarie pentru un stagiu de pregatire si o dubla partida amicala cu selectionata similara a Frantei. Echipa Romaniei il are ca antrenor pe Victor Ene, fostul mare jucator al Progresului din Cotroceni din anii ‘80-‘90.

Tanarul nostru jucator a debutat pentru echipa mare in liga a doua in ultima partida a sezonului trecut contra CSM Slatina si are ocazia sa mai apara pe teren la acest nivel si in aceasta primavara, antrenorul Andrei Erimia fiind hotarat sa puna accentul pe promovarea juniorilor proprii in partea a doua a campionatului.

Felicitari si succes in continuare!

Progresul la “Next goal wins”

Inainte de primele amicale ale anului (printre care unul contra unui adversar de calibru, Dinamo), progresistii s-au relaxat joi seara la cinema.

Filmul ales, deloc intamplator, de managerul Andrei Erimia a fost “Next goal wins”, povestea echipei de fotbal a Samoei Americane, cea care detine recordul cu privire la cea mai drastica infrangere suferita intr-un meci inter tari (0-31 cu Australia) dar, sub bagheta unui antrenor european, reuseste sa se mobilizeze si sa obtina prima victorie din istoria sa in meciul cu Tonga.

O prima victorie care ramane un obiectiv si pentru returul Progresului, dupa o toamna in care rezultatele au fost departe de asteptari, chiar si tinand cont de circumstantele binecunoscute. Cele 29 de puncte obtinute in primul sezon in liga secunda raman, puse astfel in perspectiva, o performanta extraordinara, pe care abia acum o putem aprecia la adevarata ei valoare.

Tot ce ramane de facut in primavara este sa onoram competitia, luptand in fiecare meci si pentru fiecare punct pus in joc – asa cum am facut-o si in toamna de altfel, chiar daca rezultatele nu au fost de partea noastra.

Progresul, tot inainte!

90 de minute pentru Solet in remiza din Mali

Fotbalistul Progresului Spartac, Isaac Solet, si-a continuat evolutiile la meciurile de calificare pentru World Cup 2026 in cadrul formatiei Republicii Centrafricane.

Ier, in meciul disputat in deplasare cu Mali, jucatorul bleu-albastrilor a fost titularizat din startul partidei pe postul de fundas dreapta. Solet (cu nr. 12 in fotografie) a fost inca din minutul 7 protagonistul unei faze controversate, Mali cerand vehement penalty in urma unei deposedari reusite de mijlocasul progresist.

In ciuda dominarii categorice a gazdelor (raportul suturilor fiind de 14-1), apararea centrafricanilor a rezistat eroic, meciul incheindu-se cu un neasteptat rezultat de egalitate, 1-1.

Felicitari lui Isaac Solet, pe care il asteptam ca protagonist pentru meciul de sambata cu Steaua!

Isaac Solet a debutat pentru Republica Centrafricana

Fotbalistul progresist Isaac Solet si-a facut debutul international la seniori ieri, in partida de calificare pentru World Cup dintre Comore si Republica Centrafricana.

Desi nu a fost titular, Solet a evoluat mai bine de o ora, fiind introdus in teren in minutul 32, lmediat dupa ce gazdele au inscris golul de 1-1. Din pacate, echipa sa, Republica Centrafricana, a pierdut la finele celor 90 de minute cu scorul de 4-2. Solet va avea ocazia sa evolueze din nou pentru nationala tarii sale luni, in partida cu Mali.

Felicitari primului – si, speram noi, nu si ultimul – progresist international de seniori!

Aceeași poveste cu Alexndria

Partida părea să decurgă în mod normal, cu cele două formații luptânu-se de la egal la egal pentru fiecare fază, anunțând un meci cu scântei când au intrat la pauză cu scorul de 1-1. Oricât de frustrant ar fi să repetăm aceleași rubrici săptămână de săptămână, o decizie de arbitraj schimbă din nou radical traiectoria partidei, decarul Andrei Florescu primind un cartonaș roșu la o fază în care adversarul faultat s-a aflat, după cum arată în mod obiectiv reluarea, în poziție neregulamentară.

Fără Florescu, și cu un jucător în minus, bleu-albaștrii au început să combine vizibil mai greu, predând inițiativa celor de la Alexandria. Robert Jerdea ajunge singur în fața lui Păun, reușind să completeze remontada, ca mai apoi să profite de ultima fază a meciului, la care portarul nostru avansase în careul advers pentru o lovitură de la colț progresistă, găsind poarta goală pentru cel de-al treilea gol teleormănean.

Dacă tot pare că după-amiezile de sâmbătă din Intrarea Vrabiei se apropie din ce în ce mai mult, merită în continuare să încercăm emularea primei reprize din acest meci, pentru a încerca să respectăm cât mai mult tricoul bleu-albastru. Tot înainte!

Primul 11 progresist pentru acest meci a fost:

Primul progresist “international” la seniori

Iata ca, desi rezultatele Progresului Spartac din acest sezon nu sunt pe masura asteptarilor, clubul nostru marcheaza in aceste zile o premiera istorica: un fotbalist senior din lot este convocat la nationala tarii sale!

Este vorba de Isaac Solet (in fotografie in faza golului inscris cu CS Tunari), care a fost selectionat la echipa Republicii Centrafricane pentru partidele de calificare cu Comore (16 noiembrie) si Mali (20 noiembrie). Sa ii uram mult succes mijlocasului bleu – albastru, fratele mai mic al mult mai cunoscutului Oumar Solet, fundasul lui Red Bull Salzburg, care a optat insa pentru nationalitatea franceza.

Final nefast în meciul cu Metaloglobus

Revin golurile pe final de repriză primite de clubul nostru, cei de la Metaloglobus reușind să strecoare trei puncte în ultimele minute ale partidei din weekend-ul trecut.

Deși adversarii noștri au ținut de balon mai mult, atacurile acestora au fost dezamorsate eficient de defensiva progresistă, care nu i-a lăsta să aibă prea multe șuturi pe poartă. Chiar și așa, o centrare periculoasă îl găsește în careu pe Dragoș Huiban, care reușește să împingă mingea în poarta lui Păun, cu doar câteva minute rămase.

Chiar și așa, alegem să trăim în prezent, faptul că putem continua în Liga a 2-a până și în circumstațele noastre rămânând un motiv bun pentru a continua să luptăm meci de meci, indiferent de ce ne va aduce finalul sezonului!

Tot înainte!

Progresul vrea sa “moara” frumos

Chiar daca are doar un singur punct dupa opt etape si juca in deplasare la o echipa, Chindia, proaspat retrogradata din prima liga, Progresul a abordat partida intr-un registru extrem de ofensiv, managerul Andrei Erimia ramanand fidel in continuare filozofiei sale de joc.

In primele zece minute, Solet (3’) si Florescu (9’) au avut sanse imense de a deschide scorul, dar golul a venit desigur in poarta noastra, dupa un “cadou” facut de defensiva progresista (11’). Un sut bun al lui Florescu si un posibil penalty la Grigore au precedat si golul doi al targovistenilor, reusit de acelasi Golofca (26’).

Progresul a continuat sa controleze posesia si sa stea perioade indelungate in jumatatea adversa in finalul primei parti a jocului, ca si pe toata durata partii secunde, fiind in mai multe randuri aproape de golul care ar fi relansat partida. S-a terminat insa 3-0, dupa un gol primit pe contraatac, un rezultat care poate parea la prima vedere normal, dar care premiaza in realitate doar echipa cu experienta superioara si sange rece la finalizare.

Iar pentru cei care nu cred ca un meci pierdut cu 0-3 poate veni dupa cea mai consistenta prestatie din acest sezon, atasam mai jos si caseta tehnica a meciului (sursa: superbet.ro)

Progresul : Paun – S. Radu, Parfeon, Leafu (46 Purice), Istrate – Grigore (46 Em. Pacionel), Crivac – Florescu, Petcu (76 M. Preda), Solet (69 Tong) – Chiritoiu (76 A. Matei)

Progresul Spartac – CS Tunari 1-2

Din păcate, după o a doua repriză echilibrată, clubul nostru nu a reușit să-și mențină avantajul de la pauză, cei de la Tunari reușind să întoarcă scorul prin dubla lui Mihai Leca, care a marcat de două ori din mingi sărite în fața lui Păun.

Meciul a inceput promitator, Progresul atacand curajos si reusind sa deschida scorul in minutul 28 prin Isaac Solet, 1-0 fiind rezultatul consemnat la pauza.

Fiind pentru prima dată în avantaj în acest sezon, această înfrângere este și mai dificil de suportat, însă rămânem cu speranța că acest lucru arată progresul jocului bleu-albastru, precum și exemplul pertinent al celor de la Metaloglobus, care se aflau în aceeași situație anul trecut, cu un singur punct după opt etape.