Primele meciuri din turul al patrulea al Cupei României la fotbal au adus și câteva frumoase surprize, care ne motivează în vederea meciului de mâine, cu Metaloglobus.

Rapid București a învins în Giulești pe divizionara secundă Daco-Getica, scor 2-1, calificându-se mai departe. Teleormănenii de la Turris Turnu Măgurele s-au impus cu 3-2 în fața alte echipe de Liga a II-a, CS Balotești, turnenii conducând și cu 3-0 la un moment dat.

Unirea Alba Iulia a învins Industria Galda la loviturile de departajare, cu 7-5 , după 2-2 la finele timpului regulamentar și al prelungirilor. CSM Focșani a cedat pe teren propriu cu 3-0 în fața colegei din seria I a Ligii  a III-a, Sporting Liești, cu 3-0.

Luceafărul Oradea a reușit să câștige în deplasare cu scorul de 4-1, pe terenul celor de la Gloria Lunca Teuz Cermei. CS Tunari, dupa ce trecuse turul precedent de Petrolul, a cedat acasă cu Academica din Clinceni, scor 2-0, cu goluri primite in minutele 1 si 95!

De menționat că se pot efectua patru înlocuiri de jucători, în cazul în care se ajunge în prelungiri, iar toate celelalte trei au fost epuizate în 90 de minute. De asemenea, calificarea nu asigură, în 16-imile de finală, un adversar de primă ligă în mod automat, deoarece se va proceda la tragerea la sorți și oricum nu vor fi decât 14 echipe din primul eșalon care intră în urnă, comparativ cu 18 din eșaloanele inferioare.