Nici al cincilea val (al saselea daca adaugam si ultimul meci din retur) nu a putut opri elanul Progresului Spartac, care a obtinut o noua victorie: 3-1 (2-1) cu Axiopolis Cernavoda!

Oaspetii au inceput prudent, reusind sa blocheze pentru o jumatate de repriza culoarele spre poarta. Dar, in min 22, cine altul decat Tudorache preia superb pe piept dupa o pasa excelenta a lui Stanciu si suteaza imparabil la coltul lung: 1-0. In min. 30 insa oaspetii profita de un moment de neatentie al lui Vlad pentru a egala, dar dupa doar opt minute Stanciu urca in atac si reia cu capul o centrare a lui Donca pentru 2-1.

In partea a doua bleu- albastrii continua sa domine dar trateaza cu superficialitate finalizarea si risca sa aiba emotii pe final mai ales ca A. Grigore vede rosu in min 82. Dar echilibrul numeric este restabilit rapid iar in min 90+5, la capatul unui sir de pase „pe semicerc”, Lixandru suteaza la colt din extrema incheind conturile.

Au evoluat: Raduta – Vlad, Leafu, Parfeon, Lixandru – A. Grigore, Stanciu, Donca (58 Ditu), Curt (63 Geana) – E. Radu (71 Turbatu), Tudorache (77 Luca).

3 gânduri despre „Seria progresista continua: 3-1 (2-1) cu Axiopolis!

1. Deci, scorul final este 3-1, ok. Din relatarea dvs nu se vede golul 3.