Dupa un meci cu plusuri si minusuri, Progresul Spartac a adunat doar un punct in clasament intr-o partida „acasa” cu Unirea Bascov.

Cascada de ocazii din repriza secunda nu a produs rezultate si pe tabela de marcaj, si, cum se intampla deseori in fotbal, oaspetii au dat lovitura in minutul 89, dupa o lovitura libera la care au sanctionat lipsa de experienta a debutantului Jipa. Un minut mai tarziu argesenii au trecut pe langa o sansa imensa de 2-0 care ar fi decis definitiv soarta jocului.

In ultimul minut din cele patru de prelungire, Stanciu, folosit din nou varf dupa multa vreme, a adus egalarea cu capul, dupa un corner (foto), remiza fiind un deznodamant ceva mai echitabil dupa dominarea progresista din repriza secunda. Golul, in ciuda celor aparute initial pe pagina de facebook a oaspetilor si a celor care au preluat informatia respectiva, a fost marcat fix in minutul 93:30, in cadrul timpului de prelungire aratat de arbitrul de centru.