Reprezentantele Bucureștiului în Liga a II-a, Rapid și Metaloglobus, au fost eliminate din faza 16-imilor de finală ale Cupei României la fotbal.

Rapid a pierdut contra celor de la Poli Iași, la Buzău, cu scorul de 1-0. Faza care a decis meciul s-a petrecut în minutul 66, când Bonnin l-a faultat în careu pe Andrei Cristea și a primit al doilea cartonaș galben. Cristea a transformat penalty-ul și astfel ieșenii s-au impus cu 1-0.

Ulterior, la Voluntari, FCSB a câștigat cu 2-0 în fața celor de la Metaloglobus, prin golurile înscrise în prima repriză de Moruțan și Man. Cele două echipe, Metaloglobus și Rapid, se vor duela duminică, 29 septembrie, într-un meci contând pentru Liga a II-a.

Liga a III-a va avea la startul optimilor de finală trei reprezentante: Metalul Buzău, Sănătatea Cluj și Foresta Suceava. CS Făurei, echipa lui Bănel Nicoliță, a fost eliminată de CS Mioveni, scor 5-1.

În cel mai spectaculos meci al rundei, Universitatea Craiova, echipa patronată de Adrian Mititelu, a cedat în prelungiri cu Universitatea Cluj, 3-2, după ce oltenii au condus în minutul 14 cu 2-0.