Progresul Spartac a obținut o victorie prețioasă, în deplasare pe terenul celor de la Vedița Colonești, scor 2-0 (1-0). Acasandrei a deschis scorul în minutul 44, după care, în minutul 57, oltenii și-au marcat un autogol prin Negoiță. Pe final, bleu-albaștrii au evoluat în inferioritate numerică, Lixandru primind cartonaș roșu.

Echipa utilizată a fost neschimbată față de cea care a obținut victoria cu Olimpic Cetate Râșnov: Voican – Vlad, Parfeon (21 Acasandrei), Matei, Lixandru – Boiangiu, Geana (70 A. Grigore), Donca (79 Sandru) – Milea – Tudorache (84 Petcu), Stanciu.

Dănilă Parfeon s-a accidentat la un duel aerian și a fost transportat la spitalul din Slatina. El a fost înlocuit în prima repriză cu Acasandrei, care, ulterior, a deschis scorul.

Vedița Colonești este una dintre revelațiile debutului de campionat și avea 13 puncte în clasament. Grație acestui succes, Progresul Spartac ajunge la 14 puncte și o depășește pe Vedița în ierarhie.