Campania de calificare la Campionatul European din 2020 este aproape de încheiere. În grupa noastră, după șapte etape Spania este lider cu 19 puncte, în urma egalului de la Oslo, 1-1. Saul, mijlocașul de la Atletico Madrid, a deschis scorul în minutul 47 cu un șut de la marginea careului, după care King a egalat din penalty în minutul 90+4.

Suedia nu a avut probleme în Malta, unde s-a impus cu 4-0.

6. Insulele Feroe 0

Acest egal dintre fiorduri nu îi ajută foarte mult pe norvegieni care au de recuperat, în trei meciuri, patru puncte până la un loc de calificare. În schimb este bun pentru noi X-ul de la Oslo, deoarece Spania încă nu este matematic calificată, cum s-ar fi întâmplat în cazul unei victorii. Ibericii sunt obligați să ia un punct și la Stockholm, în meciul de marți seara, ceea ce ne-ar ajuta pe noi.

România, ca să fie sigură de calificare, ar trebui să câștige meciurile de pe teren propriu care urmează, cu Norvegia și Suedia. În acest caz, ultimul joc cu Spania, ar putea să nu mai conteze.

Marți seară sunt programate meciurile: Suedia – Spania, România – Norvegia și Malta – Insulele Feroe. Toate partidele încep la ora 21.45.

Italia a obținut biletele pentru Campionatul European aseară, după victoria cu Grecia, scor 2-0. O altă echipă deja calificată este Belgia, care a învins San Marino în această etapă, cu 9-0.