Ca si dupa retrospectiva primului sezon, il lasam pe managerul progresist Andrei Erimia (in fotografie, alaturi de “mana sa dreapta”, secundul Robert Oancea) sa traga concluziile anului in care Progresul s-a duelat pentru primul loc, pana in ultima etapa, cu Farul Constanta. Iata mai jos amintirile acestuia:

Primul nostru sezon in L3… Am fost atat de aproape sa scriem o pagina in istoria fotbalului romanesc. In schimb cred ca am deschis un capitol important in istoria fotbalului progresist. Unul care a definit multe valori progresiste – curaj, ambitie, capacitatea de regenerare in cele mai dificile momente, rezilienta, unitate intre suporteri, jucatorii si staff, bucuria de a fi pe stadion si in teren, promovarea jucatorilor tineri, jucatorilor progresisti si practicarea unui fotbal predominant ofensiv, spectaculos, indraznet. Acestea au fost atuurile noastre in acel sezon fabulos in care am fost atat de aproape de a realiza o surpriza imensa si a promova doi ani la rand pana in L2.

Nu am fi fost prima sau singura echipa care ar fi realizat acest lucru, insa eram un club nou, echipa avea in componenta jucatori experimentati, dar care renuntasera la fotbalul „profesionist” si veneau la trei antrenamente pe saptamana, juniorii mei de 1998-1999 care jucau pentru prima data la nivelul L3 cat si cativa jucatori valorosi dar care inainte sa vina la Progresul erau intr-o perioada dificila a carierei lor . Mai mult, noi cei din staff-ul tehnic eram la prima experienta cu o echipa de seniori, iar putinii oameni din staff-ul administrativ erau si ei novici.

Am inceput sezonul avand ca obiectiv clar salvarea de la retrogradare (chiar daca unii din echipa stiau ca putem mai mult), insa dupa victoriile cu Slobozia si Farul in care am inscris 11 goluri si am primit unul singur eram convinsi ca vom reusi un sezon bun. Totusi ne gandeam doar pana la urmatorul meci si cam atat, fara a ne face calcule prematur. Am reusit sa terminam turul lideri, insa stiam ca returul va fi foarte dificil cu atat mai mult cu cat am pierdut ambii fundasi centrali titulari din tur. Dupa meciul retur de la Slobozia a trebuit sa improvizez formand un nou cuplu de fundasi centrali din doi jucatori reprofilati de pe alte posturi, jucatori mici de inaltime insa rapizi, tehnici si inteligenti – Apostol si Parfeon. Imi mai amintesc ca la meciul cu Oltenita din retur nu am putut introduce un jucator in teren deorece delegatul nu trecuse numarul corect pe foaie.

In acel sezon echipa a aratat o capacitate remarcabila de a reveni (in special dupa pauza). In meciul de la Voluntari am fost condusi cu un autogol stupid, dar am reusit sa revenim si meciul s-a terminat 2-2. La Slobozia era 2-0 in min 4 si puteam sa mai primim inca doua goluri cel putin pana in minutul 10 si totusi dupa pauza am egalat. La Farul am fost condusi din secunda 30 si am revenit iarasi egaland, iar la FCSB 2 dupa ce Golofca a deschis scorul am marcat trei goluri dupa pauza.

Trecand peste toate obstacolele am ajuns la meciul de la Modelu pe care daca l-am fi castigat am fi promovat. Imi aduc aminte ca in mod ciudat pe la vestiare cei mai multi oameni nu erau nici de la Modelu nici de la Progresul ci de la …Farul. Imi amintesc cele doua bare si alte ocazii mari si imi amintesc ca la pauza multi jucatori erau vizibil marcati de ratari si de presiunea rezultatului; am incercat sa le transmit ca e foarte important sa ne mentinem concentrarea si lucididatea pentru ca vom avea sanse si putem marca chiar spre final, insa e decisiv sa nu ne pierdem cumpatul. Din pacate nu am reusit si in acel meci am ratat o promovare istorica, insa in acel sezon cred ca am castigat o echipa, o supergalerie, o identitate si respectul tuturor.