Dupa un tur terminat pe locul 5, insa la mare distanta de lider, Progresul Spartac mai are pentru sezonul de primavara doar obiectivul de a construi o echipa competitiva, cu care sa poata ataca promovarea in sezonul urmator. Se renunta la Militaru, „condamnat” definitiv dupa jocul de la Medgidia, in locul lui fiind adus Andrei Luca, un atacant talentat, cu trecut progresist. Mai vin Lolescu, ultima data la Popesti, precum si, doar cu statut de imprumut, Dorobantu si Turbatu care apartin de Rapid – toti trei fiind fosti jucatori la Regal in 2016-2017.

Mai exist insa o miza, de imagine si orgoliu – meciul din prima etapa cu Rapid, in Vrabiei, care, evident, va avea o expunere media net superioara resului sezonului. Desi se mareste capacitatea tribunelor, special pentru acest joc, cele 600 de locuri se dovedesc absolut insuficiente, un numar aproape dublu de oameni intrand in arena sau urmarind meciul cocotati pe garduri si tevi din jurul stadionului.

Si facem intr-adevar meciul mare pe care ni l-am dorit, blocand bine o echipa visinie cu jucatori importanti dar inca neomogenizati intr-un grup functional, si dand lovitura in trei minute de la jumatatea primei reprize, mai intai printr-o lovitura de cap a lui Luca dupa un corner foarte bine batut de Donca si apoi dupa un penalty (plus eliminare) scos de Edi Radu dupa o pasa a aceluiasi Luca si transformat de Stanciu.

Reprriza secunda nu e fara emotii, pentru ca echilibrul numeric este restabilit Rapid, dupa o eliminare poate prea usoara a lui Parfeon. Facem 3-0 dintr-un nou penalty scos de Luca, extrem de inspirat in careul advers, dar imediat incasam golul de 3-1 si Rapidul prinde aripi. Luca vede al doilea galben dupa ce a oprit un contraatac advers, terminam in corzi in propriul careu dar obtinem o victorie cu care ne mandrim si acum:

Urmatorul meci e la Tunari, unde mingea tine si ea putin cu noi, gazdele ratand in prima repriza 3-4 ocazii clare in timp ce noi deschidem scorul la o gafa a portarului advers dupa un sut deloc impresionant al lui Tudorache. Se termina 2-0, dupa un penalty obtinut de Dorobantu si transformat de Stanciu.

Primim apoi pe Unirea Slobozia in Vrabiei, adversara aflata teoretic inca in cartile promovarii, astfel ca avem parte si de prezenta unui grup de fani rapidisti care ne incurajeaza. Si nu ii dezamagim, controland autoritar meciul si castigand cu 2-0 dupa un „cap” al lui Tudorache si un sut superb al lui Donca la vinclu.

Mergem la Modelu, in etapa a patra, in locul unde cu mai putin inainte suferiseram mare deceptie a ratarii promovarii. Ne luam insa o revansa categorica, 4-1, atat pentru esecul din sezonul anterior cat si pentru infrangerea (unica, pana acum, in campionat) din toamna din Vrabiei.