Clubul Progresul Spartac a depus ieri un apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne cu privire la decizia Comitetului Executiv al FRF din data de 27.05, prin care se aproba mai multe hotarari ale Comitetului de Urgenta, inclusiv cea privind modul de promovare in Liga a II-a.

Clubul nostru isi exercita astfel un drept prevazut de regulament si de Conventia Arbitrala semnata la inceput de sezon cu FRF, de a cere un arbitraj cu privire la o hotarare pe care nu o considera ca avand acoperire regulamentara. Suntem constienti ca ne aflam intr-o situatie speciala in urma suspendarii competitiilor din cauza epidemiei internationale COVID-19, dar consideram ca, chiar si in astfel de situatii, deciziile trebuie sa se bazeze pe norme legale si regulamente, nu pe interpretari subiective, oricat de bine intentionate ar fi acestea.

Cu aceasta ocazie, este oportun sa ne cerem scuze pentru anumite declaratii si speculatii facute “la cald” de persoane din anturajul clubului nostru la adresa partenerilor de competitie din cadrul clubului CSM Slatina. Declaram cu toata responsabilitatea ca nu exista nici un fel de argumente, informatii sau fapte care sa sustina ideea ca clubul din Slatina ar fi fost favorizat in vreun fel, pe parcursul competitiei, in detrimentul Progresului Spartac.

Actiunea noastra are strict ca obiect decizia cu privire la modul de promovare in liga a II-a, iar in cazul in care hotararea TAS nu ne va fi favorabila o vom accepta ca atare si vom incerca sa obtinem promovarea pe teren, in cadrul barajului cu CSM Slatina – bineinteles in conditiile in care reglementarile nationale vor permite desfasurarea acestui baraj in circumstante normale.

Un gând despre „COMUNICAT Progresul Spartac

  1. Sper din tot sufletul să promovăm. Cu dreptate din partea TAS sau pe teren!(sunt sceptic cu ChivorchiSlatina)…după promovare,sper să nu avem parte de arbitraje,, FAVORABILE”!!!HAI PROGRESUL!!!

    Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s