S-au încheiat barajele de promovare în Liga a III-a la fotbal.

Au obținut promovarea ACS Bradu Borca (NT), CS Dante Botoșani (BT), CSM Satu Mare (SM), Progresul Șomcuta Mare (MM), CS Unirea Ungheni 2018 (MS), CSM Corona Brașov (BV), ACS Progresul Ezeriș (CS), ACS Voința Budeasa (AG), CSO Petrolul Potcoava (OT), ACSM Oltenița (CL), CSA Steaua București (B), ACS Sportul Chișcani (BR), CS Gloria Albești (CT), în timp ce CS Avântul Periam (TM) așteaptă decizia Comisiei de Disciplină pentru a evolua în sezonul viitor al Ligii 3.

Regiunea 1 – Grupa A – Stadion Municipal (Vaslui)

CS Unirea Mircești (IS) – ACS Bradu Borca (NT) – 1-8 (1-7)

CSO Siretul Dolhasca (SV) – CS Unirea Mircești (IS) – 1-1 (0-0), 3-2 la penalty-uri (rezultatul de la penalty-uri va conta doar la egalitate de puncte la finalul mini-grupei).

ACS Bradu Borca (NT) – CSO Siretul Dolhasca (SV) – 3-0 (2-0)

Clasament: 1. ACS Bradu Borca 6p (11-1), 2. CSO Siretul Dolhasca 1p (1-4), 3. CS Unirea Mircești 1p (2-9)

Regiunea 1 – Grupa B – Stadion CFR (Pașcani)

CS Sporting Juniorul Vaslui (VS) –  CS Dante Botoșani (BT) – 1-2 (1-0)

AFCS Viitorul Curița (BC) – CS Sporting Juniorul Vaslui (VS) – 0-3 (0-1)

CS Dante Botoșani (BT) – AFCS Viitorul Curița (BC) – 2-0 (0-0)

Clasament: 1. CS Dante Botoșani 6p (4-1), 2. CS Sporting Juniorul Vaslui 3p (4-2), 3. AFCS Viitorul Curița 0p (0-5)

Regiunea 2 – Grupa A – Stadion Municipal (Zalău)

CSM Satu Mare (SM) – ACS FC Someșul Dej (CJ) – 0-0, 3-5 la penalty-uri (rezultatul de la penalty-uri va conta doar la egalitate de puncte la finalul mini-grupei).

ACS CAO 1910 Oradea (BH) – CSM Satu Mare (SM) – 1-3 (0-1)

ACS FC Someșul Dej (CJ)- ACS CAO 1910 Oradea (BH) – 1-2 (1-0)

Clasament: 1. CSM Satu Mare 4p (3-1), 2. ACS CAO 1910 Oradea 3p (3-4), 3. ACS FC Someșul Dej 1p (1-2)

Regiunea 2 – Grupa B – Stadion Olimpia (Satu Mare)

Progresul Șomcuta Mare (MM) – CS Sportul 2007 Șimleu Silvaniei (SJ) – 2-0 (0-0)

Județul Bistrița-Năsăud nu are reprezentantă.

Clasament: 1. Progresul Șomcuta Mare 3p (2-0), 2. CS Sportul 2007 Șimleu Silvaniei 0p (0-2)

Regiunea 3 – Grupa A – Stadion Tineretului (Brașov)

ACS Sepsi OSK Sfântul Gheorghe II (CV) – CS Unirea Ungheni 2018 (MS) – 0-2 (0-0)

CS Măgura Cisnădie (SB) – ACS Sepsi OSK Sfântul Gheorghe II (CV) – 4-0 (3-0)

CS Unirea Ungheni 2018 (MS) – CS Măgura Cisnădie (SB) – 6-1 (2-0)

Clasament: 1. CS Unirea Ungheni 2018 6p (8-1), 2. CS Măgura Cisnădie 3p (5-6), 3. ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2 0p (0-6)

Regiunea 3 – Grupa B – Stadion Central (Ungheni)

CSM Corona Brașov (BV) –  CS Gheorgheni (HR) – 16-0 (8-0)

CS Ocna Mureș (AB) – CSM Corona Brașov (BV) – 0-5 (0-2)

CS Gheorgheni (HR) – CS Ocna Mureș (AB) – 1-9 (0-5)

Clasament: 1. CSM Corona Brașov 6p (21-0), 2. CS Ocna Mureș 3p (9-6), 3. CS Gheorgheni 0p (1-25)

Regiunea 4 – Grupa A – Stadion Michael Klein (Hunedoara)

CS Victoria Zăbrani (AR) – ACS Progresul Ezeriș (CS) – 1-1, 1-la penalty-uri (rezultatul de la penalty-uri va conta doar la egalitate de puncte la finalul mini-grupei)

ACS Știința Turceni (GJ) – CS Victoria Zăbrani (AR) – 3-1 (1-0)

ACS Progresul Ezeriș (CS) – ACS Știința Turceni (GJ) – 3-0 (1-0)

Clasament: 1. ACS Progresul Ezeriș 4p (4-1), 2. ACS Știința Turceni 3p (3-4), 3. CS Victoria Zăbrani 1p (2-4)

Regiunea 4 – Grupa B – Stadion Voința (Lupac)

CS Avântul Periam (TM) – CSM Jiul Petroșani (HD) – nu s-a disputat.

Județul Mehedinți nu are reprezentantă.

Echipa promovată va fi stabilită în urma deciziei Comisiei de Disciplină.

Regiunea 5 – Grupa A – Stadion Municipal (Râmnicu Vâlcea)

ACS Unirea Tricolor Dăbuleni (DJ) – ACS Voința Budeasa (AG) – 0-4 (0-1)

ACS Roberto Ziduri (DB) – ACS Unirea Tricolor Dăbuleni (DJ) – 4-0 (3-0)

ACS Voința Budeasa (AG) – ACS Roberto Ziduri (DB) – 3-0 (2-0)

Clasament: 1. ACS Voința Budeasa 6p (7-0), 2. ACS Roberto Ziduri 3p (4-3), 3. ACS Unirea Tricolor Dăbuleni 0p (0-8)

Regiunea 5 – Grupa B – Stadion Comunal (Valea Ursului)

CSO Petrolul Potcoava (OT) – ACS Minerul Costești (VL) – 3-0, rezultat stabilit în urma deciziei Comisiei de Disciplină.

Județul Teleorman nu are reprezentantă.

Clasament: 1. CSO Petrolul Potcoava 3p (3-0), 2. ACS Minerul Costești 0p (0-3)

Regiunea 6 – Grupa A – Stadion Gloria (Buzău)

ACSM Oltenița (CL) – ACS Viitorul Domnești (IF) – 1-0 (1-0)

CSO Plopeni (PH) – ACSM Oltenița (CL) – 2-2 (0-1); 2-4 la penalty-uri (rezultatul de la penalty-uri va conta doar la egalitate de puncte la finalul mini-grupei)

ACS Viitorul Domnești (IF) – CSO Plopeni (PH) – 0-1 (0-0)

Clasament: 1. ACSM Oltenița 4p (3-2), 2. CSO Plopeni 4p (3-2), 3. ACS Viitorul Domnești 0p (0-2)

Regiunea 6 – Grupa B – Stadion Vasile Enache (Modelu)

CSA Steaua București (B) – CS Argeșul Mihăilești 2009 (GR) – 8-1 (2-1)

AS FC Bărăganul Ciulnița (IL) – CSA Steaua București (B) – 0-6 (0-5)

CS Argeșul Mihăilești 2009 (GR) – AS FC Bărăganul Ciulnița (IL) – nu s-a disputat.

Clasament: 1. CSA Steaua București 6p (14-1), 2. AS FC Bărăganul Ciulnița 0p (0-6), 3. CS Argeșul Mihăilești 2009 0p (1-8)

Regiunea 7 – Grupa A – Stadion Muncipal (Râmnicu Sărat)

CSL Victoria Gugești (VN) – CS Avântul Valea Mărului (GL) – 1-2 (0-1)

ACS Sportul Chișcani (BR) – CSL Victoria Gugești (VN) – 4-3 (2-1)

CS Avântul Valea Mărului (GL) – ACS Sportul Chișcani (BR) – 0-0 (0-0), 5-4 la penalty-uri

Clasament: 1. ACS Sportul Chiscani 4p (4-3), 2. CS Avântul Valea Mărului 4p (2-1), 3. CSL Victoria Gugești 0p (4-6)

Regiunea 7 Grupa B – Stadion Oțelul (Galați)

CS Gloria Albești (CT)  – CSM Râmnicu Sărat (BZ) – 0-0, 4-3 la penalty-uri

Județul Tulcea nu are reprezentantă.

Clasament: 1. CS Gloria Albești 1p (0-0), 2. CSM Râmnicu Sărat 1p (0-0)

Dacă primele clasate sunt sigure de accederea mai departe, formațiile de pe locul secund au și ele această șansă, în funcție de numărul de locuri vacante din Liga a III-a. În sezonul următor, în acest eșalon, vor fi cinci serii a câte 18 echipe, teoretic. Repartizarea geografică va fi efectuată de Federația Română de Fotbal, cel mai târziu la data de 22 august, când va fi și publicată.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s