De marti pana joi s-au disputat meciurile optimilor de finala ale Cupei Romaniei. In urma primelor sase meciuri, in faza sferturilor de finala se calificasera in exclusivitate echipe de prima liga: Hermanstadt, Viitorul, U Craiova, Sepsi, Astra si CFR Cluj.

U Cluj, care eliminase in faza anterioara Progresul Spartac (foto), a parut ca are calificarea in buzunar, conducand in minutul 8 cu 3-0 pe Astra, dar s-a vazut egalata si apoi invinsa cu 4-3 in prelungiri!

Dar marea surpriza a reusit-o in aceasta seara o reprezentanta a Ligii a III-a. FK Csikszereda a condus cu 2-0 pe Dinamo, dar a fost egalata in numai sase minute, iar in prelungiri a fost randul oaspetilor sa preia conducerea doar pentru a fi in scurt timp egalati. La penalty-uri, dupa o serie absolut dramatica, s-a impus insa surprinzator echipa din esalonul trei, scorul final fiind de 9-8 in favoarea acestora!!