Clubul nostru de suflet, Progresul Bucuresti, este cel care ne-a inspirat pe toti cei de la Progresul Spartac – antrenori, oficiali, suporteri si jucatori – in ceea ce facem. Ne dorim sa ducem mai departe spiritul bleu – albastru, cu tot ce a reprezentat el: fotbal generos si avantat, lansarea de fotbalisti catre marea performanta sau boemia si nonconformismul tribunei.

Pentru aceasta, nu vrem sa trecem cu vederea o data ca cea de 10 Mai, in care se implinesc 75 de ani de cand, pe timpul celui de-al doilea razboi mondial, undeva la Rasinari, in judetul Sibiu, cativa entuziasti au fondat clubul de fotbal al BNR, care a purtat diverse nume in decursul istoriei dar a ramas consacrat ca “Progresul”. Despre ce a insemnat acest club pentru fotbalul romanesc ar fi multe pagini de scris, iar fiecare dintre noi care i-am fost suporteri are propriile amintiri despre care e dispus sa povesteasca ore in sir. Amintim aici doar de cele trei locuri doi in campionat si cele trei finale de Cupa Romaniei pierdute in deceniul 1996-2006, probabil cel mai bun din istoria clubului, in care am avut ocazia sa vedem in Cotroceni – de multe ori chiar invinse – formatii ca FC Bruges, Partizan Belgrad, Heerenven, Bologna sau PSG. Dar epoca de glorie s-a incheiat abrupt, rigorile economiei de piata “salbatice” din Romania post-comunista aducand falimentul clubului nostru drag in 2009 – cu cativa ani inaintea altor cluburi de mare traditie care l-au urmat apoi.

Sarbatorim asadar, ca suporteri ai acestui club, aniversarea de azi, si vom incerca, in premiera, sa o facem si prin mai mult decat doar un articol pe site. La meciul urmator de acasa, cel cu CS Afumati, de pe data de 18 mai, vrem sa organizam in deschidere o partida de old-boys intre fostele glorii ale Progresului si cele ale vesnicilor nostril rivali, Rapid. Speram ca acest eveniment sa aduca un numar cat mai mare de spectatori in tribunele din Intrarea Vrabiei – progresisti vechi si noi, rapidisti sau neutri – care sa se bucure alaturi de noi de rememorarea istoriei progresiste dar si de faptul ca spiritul bleu-albastru este tinut viu de Progresul Spartac!

Un gând despre „10 Mai 1944 – o aniversare pentru toti progresistii

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s