Mai sunt doar doua zile inainte de startul noului sezon, care aduce pentru Progresul Spartac o mult asteptata premiera – debutul in liga secunda.

Andrei Erimia, care si-a inceput cariera la centrul de juniori din Cotroceni cu doi ani inainte de faimentul clubului bancar, a infiintat Progresul Spartac in 2014, dar numaratoarea noastra incepe doar din vara lui 2016. Atunci, cativa jucatori experimentati, majoritatea cu trecut progresist (Stoian, Frangu, Geana, Sava, Dedu, plus Nechita si Grigore) si-au unit fortele cu juniorii supravietuitori din grupele 98-99 ale lui Andrei, au dominat liga a IV-a bucuresteana si au reusit promovarea in Liga a III-a, dupa barajul epic de la Crevedia.

in cei cinci ani petrecuti in cel de-al treilea esalon, Progresul nu a terminat niciodata mai jos de locul 3, desi a avut adversare cu nume precum Farul, Rapid sau Steaua – carota le-a administrat de altfel infrangeri pe care suntem siguri ca si le mai amintesc si astazi! In anii cu … sot, bleu – albastrii s-au luptat pana la ultimul meci pentru promovare, reusita venind in sfarsit la a treia incercare, in aceasta vara, dupa un spectaculos 7-1 la general cu CS Tunari in finala barajului.

Performantele seniorilor au fost dublate in ultimii ani de rezultatele Academiei de juniori, care a urcat in clasificarea oficiala a FRF intre primele 30 din tara.
Progresul a castigat anul trecut Campionatul National la U17, in vreme ce anul acest s-a calificat in semifinale la U17, sferturi la U19 si in play-off-ul Ligii Elitelor la U16. Nu mai putin de 5 juniori ai Progresului Spartac (Ohaci, Costea, M. Andrei, Ciontos si Tong) au participat anul trecut la actiuni ale lotului U18, iar un altul, Petculescu, este chemat constant la lotul U15/U16, pentru care a si marcat trei goluri. Juniorii progresisti au avut o prezenta importanta si in echipa de seniori, reusind 5 goluri din cele 9 ale echipei in cadrul barajului pentru promovare!

In fata celui de al saptelea sezon cu managerul Andrei Erimia la conducere (probabil cel mai longeviv antrenor din primele trei ligi din Romania, desi are doar 39 de ani), Progresul are cu siguranta cel mai tanar lot din liga secunda, “veterani” fiind Leafu (1995) si Boiangiu (1997), ambii revenuti in tricoul bleu-albastru in aceasta vara. Tot Boiangiu (Calarasi, Metaloglobus), dar si Sandru (Clinceni, Farul, Braila), sunt singurii jucatori din lot care au meciuri in picioare la Liga a II-a, pentru toti ceilalti meciul de joi urmand sa reprezinte debutul la acest nivel – cu mentiunea ca ex-rapidistii Florica si C. Popescu au jucat deja pentru visinii in prima liga.

Sa mai adaugam ca Progresul, club finantat 100% din surse private, va avea mai mult ca sigur si cel mai mic buget dintre cele 20 de competitoare ale ligii secunde – dar, asa cum acest lucru nu a reprezentat un impediment anul trecut la promovare, speram sa nu fie nici anul acesta!

Pentru cei care nu cunosc prea bine inca clubul nostru, merita precizat din nou ca, desi nu avem in nici un fel pretentia de a fi continuatoarea legala a clubului Progresul / FC National, falimentat in 2009, suntem un club creat si construit de fosti progresisti. In toti acesti ani, clubul nostru a fost sustinut continuu, acasa si in deplasare, de majoritatea fanilor fideli ai vechiului club bancar, care ne-au adoptat fara rezerve drept continuatorii ai spiritului progresist.

Debutam joi cu un meci cu Dinamo, televizat in direct, in ceea ce reprezinta “sezonul de vis” pentru toti cei implicati in fenomenul Progresul Spartac – o frumoasa poveste din cartierele modeste ale sudului Bucurestiului, la care vreme sa adaugam inca multe pagini.

Multa bafta tuturor progresistilor!

6 gânduri despre „Progresul Spartac – anul VII

 1. De ce jucați la Clinceni ?In Regie, s-a renovat stadionul de către Academia de Fotbal Germană, se puteau juca pe Regie meciurile de acasă ale Progresului

  Apreciază

 2. Hai Progresul ! Bate si pe Steaua si pe Dinamo,
  groparii fotbalului, care luau jucatorii cei mai buni de pe
  la toate echipele, transformandu-se in doua ‘nationale’,
  sustinute de toti activistii si securistii si toti cei care iubeau
  doar victoria, fara principii sportive… Vreau sa ajut si eu clubul,
  dar am domiciliul in strainatate. Hai Progresul !

  Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s