In al doilea meci sustinut in divizia secunda progresistii au reusit sa depaseasca emotiile si timiditatea de la debutul cu Dinamo, ce-i drept in fata unei echipe care a parut de un nivel inferior proaspetei retrogradate.

Startul de meci a fost controlat categoric de bleu-albastri, care au avut o ocazie uriasa prin Purice, vazut excelent de Tudorache, cu doar un minut inainte de golul superb al lui Sandru, cu o “torpila” dintr-un unghi dificil, dupa o pasa a lui Ditu (foto). Chiar daca la 1-0 progresistii au redus putin ritmul, cele mai mari ocazii ale primei reprize le-au apartinut in continuare prin Tudorache si Ditu.

Desprinderea a venit la timp, imediat dupa pauza, dupa o recuperare la mijlocul terenului urmata de un atac rapid care l-a pus pe Lixandru in situatie de singur cu portarul. Pe momentele de forcing ale gazdelor, Ciontos a avut si el ocazia sa intervina de doua ori senzational, in timp ce golul lui Purice, cu un sut deviat, dupa ce tot el sutase superb in “transversala”, a inchis definitiv conturile.

Analiza INSTAT ne da ca cei mai buni progresisti, intr-un meci in care intreaga echipa a obtinut punctaje ridicate, pe cei doi jucatori de banda care au si inscris, Sandru si Lixandru – ambii cu un scor de 247, urmati de Ciontos -240.

O victorie importanta, necesara pentru a da incredere tinerei noastre echipe intr-un campionat care, asa cum a avertizat managerul Andrei Erimia, se anunta extrem de scurt mai ales in scenariul unei evolutii in playout – doar 25 de partide. Succesul trebuie confirmat insa etapa viitoare in fata CSC Selimbar, echipa in mare forma ce s-a instalat dupa doua etape pe primul loc!