Asa cum a anuntat la momentul respectiv, clubul nostru a facut apel la TAS impotriva solutiei alese de FRF pentru incheierea sezonului, respectiv baraj intre primele doua clasate.

In urma corespondentei purtata pana acum intre cei implicati si TAS, a fost stabilit un calendar al arbitrajului, cu termen final 17 iulie. De asemenea, au fost stabilite taxele – substantiale – pentru cele doua parti, iar in cazul in care partea reclamata nu isi achita taxa stabilita, aceasta revine in totalitate apelantului, respectiv clubul nostru.

Reprezentantul legal al Progresului Spartac a solicitat o reducere a taxei, tinand cont de faptul ca este vorba de un club de Liga a III-a, cu un buget limitat, dar si de situatia exceptionala in care ne gasim legat de criza mondiala provocata de virusul COVID-19. Aceasta propunere a fost refuzata categoric de TAS, iar termenul de plata a fost fixat ultimativ pentru 26.06, adica maine.

Fata de aceasta situatie, apreciind si probabilitatea semnificativa a unei decizii nefavorabile a TAS in situatia de forta majora evidenta in care ne gasim, conducerea clubului a decis sa nu achite aceasta taxa, implicit retragand apelul impotriva deciziei FRF. Precizam ca ne mentinem convingerea ca forta majora se refera strict la finalizarea campionatului dupa doar 16 etape, in vreme ce departajarea ar trebui sa se faca si in acest caz conform criteriilor din ROAF – dar constientizam ca interpretarea contrara este la randul ei posibila.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s